Jak si zachovat zdravý rozum v nelehké době

07/04/2020

Současná pandemie koronaviru a navazující vládou přijímaná opatření nouzového stavu takovou dobou jsou. Víc než kdykoli jindy jde o to, zachovat si zdravý rozum, nepodlehnout stresu a obavám z neznámého, nenechat se zastrašit nepodloženými informacemi, protože právě stres může být zákeřnější než samo onemocnění.

Takže:

  • Sledujme pouze informace z relevantních zdrojů, jako jsou Ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, vyjádření odborníků. Nenechme se vtáhnout do mediálního života probíhající pandemie. Krize mají svůj průběh, svůj peak a svoje odeznění.
  • Dodržujme základní hygienické návyky, myjme si ruce, kýchejme do loktů nikoli do dlaní.
  • Hýbejme se, choďme ven (nikoli do míst s vysokou koncentrací lidí), poslouchejme hudbu, dělejme to, o čem víme, že nám energii dodává a v daných podmínkách to dělat lze. Cíleně pracujme se svojí energií, vědomě udržujme svůj energetický kotel plný.
  • Přesto, že se mění režimy našich dnů, dodržujme pravidelnost, na kterou jsme zvyklí. Totéž platí i pro děti v domácím vyučování, které bude trvat pravděpodobně ještě několik týdnů. Zachovejme svoje návyky. V situaci nejistoty je obzvlášť důležitá kategorie věcí a dějů, které můžeme mít pod naší kontrolou, protože snižují riziko mentální anarchie a obav.
  • Buďme v kontaktu s těmi, kteří mají racionální pohled na věc stejně jako my. Nepodceňují a zároveň nepřeceňují možná rizika.
  • Využijme čas zpomaleného tempa na věci, které jsme udělat chtěli, které nás těší, které nám přinášejí radost. Využijme čas na to být s těmi, které máme rádi.
  • Představme si, co chceme, aby v našich osobních či podnikatelských životech bylo po odeznění pandemie a připravujeme se na to už teď.

Zachovejme si pozitivní mysl, úsměv na rtu a radost ze všeho dobrého, co každý den přináší!