Let balónem a mentální hygiena k tomu

05/08/2020

Každý z nás má svůj rituál fyzické hygieny - od mala víme, že je potřeba tělo a jeho části umývat a udržovat. Češeme si vlasy, umýváme zuby, sprchujeme se. Otázka je, jestli máme také svoje rituály mentální, tedy duševní hygieny. Jestli se umíme očistit od nechtěných myšlenek, situací a prožitků, jestli umíme zvládnout svoje emoce, aby nám nepřinášely nepříjemné stavy, zkrátka jestli umíme dobře udržovat svoji mentální sílu a pečovat o ni.

Jednou z technik, kterou je možné do svého rituálu zařadit a podle potřeby a chuti použít, je technika nazvaná Let balónem. Je zbrusu nově vytvořená pro připravovanou knihu "Soft skills pro děti a nejen pro ně...", kterou píšeme s kolegyní a kamarádkou Helenou Zítkovou.

Pokud máte chuť ji vyzkoušet, pak si zavřete oči a představte si plynový balón, který neletí ve výšce, ve které byste si přáli. Stojí na louce, nebo letí jen velmi nízko. Zaměřte se na to, jakou má barvu, jak vypadá jeho textilní obal, jakou strukturu má jeho koš.

Představte si sami sebe v koši balónu a rozhlédněte se po závažích, která jsou navázána na koš a brání balónu, aby letěl tak, jak si přejete. Může se jednat o jedno či vícero závaží, záleží pouze na vás. Na vás také záleží, jak závaží vypadá, jestli jako původní pytel s pískem, měšec, závaží ramenné váhy nebo jakkoli jinak.

Nyní závaží pojmenujte, dejte mu název, který odpovídá tomu, co chcete "pustit" - může jít o prožitek, situaci, událost nebo myšlenku. Prostě o to, co zaměstnává vaši mysl, bere vám energii a nepřináší žádný užitek. Každé takto pojmenované závaží si představte také v barvě a velikosti, která mu pocitově náleží.

Rozhlédněte se po závaží či závažích a nyní si představte, že nůžkami odstřihujete lano, kterým je závaží navázáno. Nechejte čistě na svém pocitu, co se se závažím stane - jestli s velkou ránou spadne dolů, jestli se rozplyne nebo jestli jako pouťový balónek odletí pryč. Pokud necháte čistý průchod svému pocitu a představivosti, možná budete překvapeni, že závaží, které bylo objemné a zdálo se těžké, odletí jako lehké pírko. Prožijte moment, kdy váš balón nebude zatěžkán a vznese se do výšky, takové, jaká je vám příjemná.

Techniku zakončete hlubokým nádechem a výdechem a otevřete oči. Jak vám bylo?